Wymuszeni sąsiedzi. Ludność Legnicy w latach 1945 – 1962

Wymuszeni sąsiedzi. Ludność Legnicy w latach 1945 – 1962

Polska i radziecka propaganda historyczna i jej wpływ na stosunki pomiędzy polską i niemiecką ludnością cywilną a żołnierzami radzieckim w Legnicy w latach 1945 – 1962

Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” przy współpracy z Legnicką Biblioteką Publiczną zorganizowało 15 lutego 2013 roku w czytelni biblioteki prezentację publikacji o powyższym tytule, autorstwa międzynarodowej grupy badawczej w składzie: Alisher Alimurzaev, Martin König, Elżbieta Szumańska.

Praca powstała w ramach projektu sponsorowanego przez niemiecką fundację „Erinnerung, Verantwortung, Zukunft”, a jego efektem jest 5 esejów zbiorowo wydanych w języku niemieckim, polskim i rosyjskim. Mentorem projektu był Wojciech Kondusza, który we wstępie napisał:

W esejach w oparciu o zróżnicowane materiały źródłowe podjęta została próba przedstawienia całego zespołu zagadnień składających się na jakość relacji między ludnością polską, niemiecką i władzami radzieckim, ze szczególnym uwzględnieniem roli i efektów działań propagandowych w analizowanym okresie.

Problematyka badawcza projektu została zilustrowana z bliskiej perspektywy na przykładzie jednego miasta dolnośląskiego. W Legnicy w swoisty sposób odzwierciedlały się problemy i zjawiska występujące w wielu innych miejscowościach w pasie ziem przyłączonych do Polski,

Szczególnie cenne ze względu na opisowy charakter oraz indywidualne spojrzenie na wydarzania dziejące się w Legnicy są przytoczone w esejach relacje bezpośrednich świadków działań wojskowych władz radzieckich oraz administracji polskiej.

Eseje mają spory walor poznawczy. Zawierają wiele ważnych informacji, które lepiej pozwalają zrozumieć procesy przebiegające w zróżnicowanej etnicznie zbiorowości Legnicy ówczesnych lat.