Relacja z promocji książki „MARZEC ’68. PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA”

Relacja z promocji książki "MARZEC '68. PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA"

W ostatni wtorek (29 maja), w sali Maneżowej legnickiej Akademii Rycerskiej miała miejsce promocja najnowszego wydawnictwa naszego Stowarzyszenia – pracy zbiorowej pod redakcją Marii Kubasik & Marka Żaka pt.: MARZEC ’68. PRZYCZYNY I NASTĘPSTWA. Zapraszamy do zapoznania się z relacją i fotogalerią z tego wydarzenia.

Relacja z promocji książki „Marzec’68. Przyczyny i następstwa”

Około sześćdziesiąt osób zgromadziło się w Sali Maneżowej Akademii Rycerskiej 29 maja na promocji książki Maarzec’68. Przyczyny i następstwa, której wydawcą jest stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”. Publikacja jest pokłosiem międzynarodowej konferencji naukowej zorganizowanej 22 marca br. przez stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” przy współpracy z Urzędem Miasta Legnicy, Muzeum Miedzi, Legnickim Centrum Kultury i legnickim oddziałem Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów.

W spotkaniu uczestniczyli autorzy artykułów  i wystąpień: prof. dr hab. Stanisław Dąbrowski, Tamara Włodarczyk, Maria Kubasik, Marek Żak i dr Andrzej Szczepański. Szczególnymi gośćmi byli autorzy wspomnień z tamtych lat, byli i aktualni legniczanie. Wśród nich: Henia i Lejba Szklarowie, którzy po Marcu’68 pozostali w Legnicy, Izaak Ritter, który po 55 latach powrócił do Polski i mieszka na Dolnym Śląsku, i jak mówi Polska była zawsze i jest moją Ojczyzną oraz Krzysztof Kosierb i Tadeusz Sznerch.

Spotkanie miało żywy charakter i stało się miejscem dialogu i wspomnień legniczan. Niektórzy bowiem zdążyli przekartkować fragmenty publikacji, i po obejrzeniu trzydziestominutowego filmu, który stanowił retrospekcję z konferencji marcowej i po przeczytaniu przez Jana Hilę fragmentów wspomnień: H. i L. Szklarów oraz P. Fogelman-Zindell, podzielili się wspomnieniami o kontaktach ze środowiskiem żydowskim.

I tak pani Alina Jurczak wspominała m. in. lekarza S. Wójta, który z rodziną wyjechał do Szwecji. Rodzina Wójtów, wyjeżdżając z Legnicy, pozostawiła klucze ze swojego mieszkania rodzicom pani Aliny, którzy byli sąsiadami. Zapamiętała, że kiedy weszli do opuszczonego mieszkania, na parapetach w dwóch pokojach były kartki z informacją o ich rodowym nazwisku w języku polskim i jidysz. Z kolei pani Radosława Janowska-Lascar, prezes Stowarzyszenia Kobiet „Babiniec”, mówiła o lekarzu Leo Gielewskim – koneserze dzieł sztuki. W mieszkaniu doktora, jak wspominała, wisiały na ścianach m. in. prace Nikifora – tak notabene znanego w tamtych latach bardziej na zachodzie Europy niż w Polsce. Marta Chmielewska, prezes Towarzystwa Miłośników Twórczości Zofii Kossak, była dyrektorka SP nr 10, przypomniała natomiast o żydowskich dzieciach uczących się w polskich szkołach, podkreślając, iż były one bardzo zdyscyplinowane i świetnie się uczące.

W toku dyskusji pojawiło się pytanie, dlaczego do tego doszło, że nasi sąsiedzi opuścili Legnicę, Polskę? Nie ma na to jednej i dobrej odpowiedzi – podkreślił na zakończenie dr Wojciech Kondusza, prezes stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”. Ta kwestia wciąż nas nurtuje i dobrze byłoby, gdyby książka, po którą sięgną czytelnicy, wywołała refleksję nad złożoną historią naszego miasta i kraju. Wydana publikacja jest bowiem jedną z prób poszukiwania odpowiedzi na pytanie, dlaczego tak się stało – skonstatował W. Kondusza.

Opracowała: MARIA KUBASIK

FOTOGALERIA (fot. Wojciech Morawiec)