Promocja V t. „Legnickiego Almanachu”

Promocja V t. „Legnickiego Almanachu”

23 stycznia 2024 2024 Bez kategorii 0

Promocja V t. „Legnickiego Almanachu”

11 stycznia 2024 roku w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja piątego tomu „Legnickiego Almanachu”, rocznika historycznego stowarzyszenia „Pamięć i Dialog”. Z okazji tego małego jubileuszu warto przypomnieć jego krótką historię.

Idea wydawania własnego periodyku narodziła się wśród członków stowarzyszenia w 2019 roku. W założeniu miał on być kolejnym ważnym etapem rozwijania działalności, dokumentującej przede wszystkim dzieje powojennej Legnicy i regionu jak też miejscem utrwalania pamięci o ludziach związanych z miastem i tworzących jego historię. Inicjatywę wsparli badacze lokalnej historii, regionaliści, przyjaciele z uczelni wyższych Legnicy i regionu, jak też władze miasta.

Strukturę pierwszego tomu określił Marek Żak, który został też jego redaktorem. W wydawnictwie ukazywać się miały artykuły naukowe, publikacje źródłowe, wspomnienia i relacje, komunikaty i omówienia, jak również inne formy wypowiedzi, gdyż chodziło o to, aby w ten projekt zaangażowało się w jak najszersze środowiska badaczy, miłośników Legnicy.

Pierwszy tom, który ukazał się jesienią 2019, został dobrze przyjęty. W kolejnych tomach utrzymano zaproponowany w nim układ tekstów z podziałem na działy artykułów, materiałów, komunikatów i omówień oraz źródeł i wspomnień. Wyróżnikiem periodyku stał się jeszcze jeden dział, otwierający każdy tom – Legnicki wehikuł czasu, będący tekstowo-ilustracyjną podróżą w przeszłość miasta, opowiedzianą z perspektywy jego mieszkańców, w oparciu o fotografie z ich domowych albumów i ich przeżycia.

Jak wspomniano, redaktorem I tomu był Marek Żak, drugi tom redagowała Maria Kubasik, trzeci M. Kubasik i Wojciech Kondusza, zaś następne dwa M. Żak i Maciej Dąbrowski. Warto zaznaczyć, że artykuły zamieszczane w LA od samego początku były oceniane przez recenzentów naukowych. Początkowo był nim tylko prof. Andrzej Małkiewicz, a z chwilą utworzenia Rady Naukowej stali się nimi także jej członkowie: dr hab. Romuald M. Łuczyński, dr. Hab. Piotr Szymaniec, dr Piotr Fereński, dr Andrzej Szczepański. Gdy zachodziła potrzeba zwracano się z prośbą o ocenę proponowanego do publikacji tekstu również do innych specjalistów spoza tego grona. W ten sposób wydawca dba o wysoki poziom merytoryczny publikowanych materiałów.

W ciągu pięciu lat na łamach LA ukazały się teksty ponad 60 autorów, w tym 36 artykułów naukowych. Są wśród nich osoby dobrze znane czytelnikom, jak również takie, które można uznać za debiutantów. Zapraszamy do lektury.

W załączeniu okładka ostatniego tomu, wstęp redakcyjny, spis treści i galeria zdjęć z promocji.