Promocja książki Małkiewicza
Promocja książki Małkiewicza
Wojna przeciw Ukrainie
W Legnickiej Bibliotece Publicznej odbyła się promocja książki prof. Andrzeja Małkiewicza „Wojna przeciw Ukrainie”. Wprowadzenie do spotkania z autorem książki wygłosił prezes stowarzyszenia:
W kilka dni po agresji Rosji na Ukrainę postanowiliśmy uruchomić na stronie internetowej stowarzyszenia zakładkę „Solidarni z Ukrainą”. Zaprosiliśmy do skorzystania z niej wszystkich chętnych do dzielenia się na bieżąco refleksjami, komentarzami, uwagami na temat wydarzeń zachodzących za naszą wschodnią granicą. Z zaproszenia skorzystał znany politolog profesor Andrzej Małkiewicz, współpracujący od lat z naszym stowarzyszeniem, członek Rady Naukowej „Legnickiego Almanachu”.
Co kilka dni, począwszy od 1 marca, przesyłał nam do publikacji swoje przemyślenia związane z wojną na Ukrainie, która, jak każda wojna, uwikłana jest w różne konteksty, historyczne i współczesne. Były one ukazywane w kolejnych refleksjach.
Profesor dzielił się uwagami o pośrednich i bezpośrednich przesłankach wojny, jej przebiegu, uzbrojeniu, dowódcach i morale walczących stron, widocznych następstwach konfliktu zbrojnego, refleksjami na temat relacji ukraińsko-rosyjskich w okresie transformacji tych społeczeństw; o solidarności ze stawiającą opór Ukrainą, udzielanym jej wsparciu w postaci sprzętu wojskowego, sankcji nakładanych na Rosję, pomocy humanitarnej, zabiegów dyplomatycznych.
Refleksje te otrzymujemy dziś w formie zwartej, uporządkowane zgodnie z rygorami książki. Warto zwrócić uwagę także na jej posłowie. Dotyczy ono kwestii odpowiedzialności Rosji za działania militarne przeciw Ukrainie z punktu widzenia prawa międzynarodowego. Napisał je na prośbę autora książki wybitny znawca zagadnienia prof. Piotr Szymaniec, notabene również członek Rady Naukowej „Legnickiego Almanachu”.
Książka dziś promowana nie wpisuje się jednoznacznie w żadną koncepcję na temat jej charakteru i przyczyn, a tych koncepcji jest wiele, poważnych, godnych uwagi i dyskutowania, i spiskowych, wręcz paranoicznych. Mamy w niej jedynie ostrożne, wyważone omówienie różnych aspektów wojny pierwszych miesięcy. Będą one bez wątpienia pomocne w próbie jej zrozumienia w wymiarze lokalnym, europejskim i światowym.
Prof. Małkiewicz o swojej książce napisał we Wstępie:
Za wcześnie jest, by wojnę tę podsumowywać, wciąż przede wszystkim nie wiemy, czym się skończy, nie znamy też wielu jej aspektów, które – co zrozumiałe – objęte są tajemnicą. Mimo wszystko warto dokonać wstępnego omówienia wydarzeń. Będą to raczej refleksje niż ustalenia. Stawiam liczne znaki zapytania, bo z braku rzetelnych informacji wiele faktów jest niepewnych, wnioski są wyłącznie hipotetyczne. Książka pisana „na gorąco” może zawierać błędy, a na pewno są w niej uproszczenia, nieuniknione na tym wstępnym etapie. Opis dotyczy nieco ponad dwóch miesięcy, zamykam go na 30 kwietnia, choć nie była to żadna data przełomowa.
Wojna wywarła znaczący wpływ na Polskę. Przyjęto już ponad trzy miliony migrantów – część wyruszyła dalej na zachód, większość zatrzymała się w naszym kraju, potraktowano ich życzliwie, udzielono różnorodnych form wsparcia. Wysyłana jest do zaatakowanego kraju pomoc humanitarna oraz broń. Nastąpiły też znaczące przesunięcia w polityce wewnętrznej i zagranicznej. Efekty gospodarcze wojny na razie są dla Polski niewielkie, w przyszłości prawdopodobnie będą znaczne. Ale o Polsce pisać tu nie będę, wzmianki o naszym kraju pojawią się wyłącznie incydentalnie. Tematem jest wojna rosyjsko-ukraińska, jej przyczyny, przebieg i niektóre konsekwencje.
Zapraszam do śledzenia na stronie internetowej stowarzyszenia kolejnych refleksji, pisanych już po wydaniu książki.