Czym jest Legnicki Almanach?

Czym jest Legnicki Almanach?

Proj. R. Miśta

Staraniem stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” w Legnicy doszło w 2019 r. do wydania pierwszego tomu „Legnickiego Almanachu”. Jest to wydawnictwo o profilu historycznym. Zamiarem redakcji jest, by omawiać w nim tematykę dotąd pomijaną i nieznaną z różnych dziedzin regionu legnickiego, a także wzbogacać wiedzę o przeszłości. Chcemy m. in. sięgać do dziejów XIX i XX w.

Nie ma to być jednak jednostronny magazyn historyczny, lecz almanach możliwie wielostronny, uwzględniający różne dyscypliny nauki i stanowiący trybunę publikacyjną dla regionalistów, miłośników historii i historii sztuki oraz badaczy różnej twórczości naukowej i artystycznej.

Koncepcja „Legnickiego Almanachu” nie jest jeszcze do końca ukształtowana. Chcemy się rozwijać i podnosić poziom prezentowanych publikacji oraz rozszerzać tematykę. Naszą intencją jest merytoryczne wzbogacanie zawartości kolejnych tomów. Rozważamy np. wprowadzenie rubryki sylwetek biograficznych wybitnych i aktywnych ludzi pochodzących z regionu legnickiego i dolnośląskiego.

Mamy nadzieję, że „Legnicki Almanach” będzie dobrze służyć szerokiemu gremium Czytelników i przyczyni się do popularyzacji nauki.

Do współpracy przy kolejnych tomach zapraszamy wszystkich, którzy interesują się lub badają historię powojennej ziemi legnickiej. W „Almanachu” będą się pojawiać zarówno artykuły, publikacje źródłowe, wspomnienia i relacje, komunikaty i omówienia, jak również inne formy wypowiedzi o naszym mieście, gdyż zależy nam na zaangażowaniu w ten projekt jak najszerszego środowiska lokalnych badaczy, miłośników Legnicy. 

Kolegium Redakcyjne

Maciej H. Dąbrowski

dr Wojciech Kondusza

Zbigniew Kraska

Maria Kubasik

Wiesław Maciuszczak

dr Marek Żak

Rada Naukowa

prof. dr hab. Andrzej Małkiewicz

dr hab. Romuald M. Łuczyński

dr hab. Piotr Szymaniec

dr Piotr Fereński

dr Andrzej Szczepański

mgr Marek R. Górniak

Propozycje tekstów prosimy wysyłać na adres: kubasikmaria@gmail.com