Zapraszamy na kolejne spotkanie z cyklu „Gawędy o Legnicy”. Tym razem odwiedzimy cmentarz żydowski przy ul. Wrocławskiej. Razem z Wojciechem Morawcem, Rogerem Piaskowskim oraz Anną Lazarek poznamy tajemnice tamtejszych macew. Serdecznie zapraszamy!
Poniżej wstęp od Wojciecha Morawca:
Miesiąc kwiecień w naszym kraju, to początek ciepłej, zielonej, kolorowej i pachnącej wiosny, ale dla narodu żydowskiego to czas pamięci o sprzeciwie niewielkiej garstki bohaterów, którzy w swej desperacji zbuntowali się przeciw zagładzie swojego narodu – to czas żółtych żonkili. Gawędy w swój sposób chcą pochylić głowy przed tamtymi bohaterami zapraszając na niezwykłe miejsce w naszym mieści.
Historia narodu żydowskiego opisana została w świętych księgach żydowskiej Tory i chrześcijańskiej Biblii. Historia Żydów to walka o własne miejsce na Ziemi, to tworzenie, to wygnanie, to trwanie na obcej, często nieprzyjaznej ziemi, to pogromy, holokaust, powstanie państwa żydowskiego i znowu walka.
Historia narodu żydowskiego, to także historia pisana przez genialnych twórców matematyki, filozofii, fizyki, chemii, muzyki, malarstwa, poezji.
W Legnicy przetrwał jeden z najpiękniejszych cmentarzy żydowskich Europy. Trwa od połowy XX wieku. Nazizm niewiele wpłynął na jego wygląd. Jest cmentarzem starym, pięknym i czynnym. Spoczywają na nim ludzie, którzy budowali wygląd Legnicy.
Razem z panią Anną Lazarek i Rogerem Piaskowskim opowiemy Wam o cmentarzu i ludziach, którzy na nim spoczywają. Wsłuchamy się w szept starych macew, one mogą opowiadać.
Zapraszamy na legnicki Cmentarz Żydowski przy ul. Wrocławskiej. Wejdziemy na Cmentarz 26 maja 2018 r. o godz. 17.
PAMIĘTAJCIE, O NAKRYCIACH GŁOWY – CZAPKACH I KAPELUSZACH DLA PANÓW I SZALACH, CHUSTECZKACH DLA PAŃ. Na cmentarz wchodzimy z nakrytymi głowami.
Jak zwykle czekamy na Was.
© 2024 Pamięć i Dialog. Stwórz używając WordPress i motyw OnePage Express.