W miniony weekend (23 – 24 marca) uroczyście obchodzono 80. rocznicę Wielkiej Ucieczki alianckich lotników z niemieckiego obozu jenieckiego Stalag Luft III w Żaganiu. Na zaproszenie Ambasady Wielkiej Brytanii wzięła w nich udział delegacja stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” w osobach: Wojciech Kondusza, Maria Kubasik i Andrzej Miernicki, która złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem zaznaczającym wyjście z tunelu Harry.
Wielka Ucieczka była jednym z najbardziej niezwykłych i dramatycznych wydarzeń II wojny światowej. 76 wojskowych służących w RAF i lotnictwie USA, reprezentujących 13 narodowości, wśród których było sześciu Polaków, tunelem Harry wydostało się na wolność z pilnie strzeżonego obozu. Tylko 3 z nich dotarło do wolnego świata. 50 innych na rozkaz Hitlera („Sagan Befehl”), zostało rozstrzelanych, jakoby podczas próby ucieczki. 10 schwytanych uciekinierów, w tym polskiego oficera Włodzimierza Kolanowskiego, gestapo zamordowało w kwietniu 1944 r. w Legnicy a ich ciała skremowano w krematorium Cmentarza Komunalnego.
Stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” i Koło nr 10 Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ z Żagania, we współpracy z Urzędem Miasta i Muzeum Miedzi – zorganizowało w maju 2019 r., w 75. rocznicę Wielkiej Ucieczki, uroczystość patriotyczno-wojskową, podczas której odsłonięto tablicę okolicznościową na murze Kaplicy Cmentarnej w Legnicy z nazwiskami bohaterskich lotników. Organizując tę uroczystości – Legnica dołączyła do nielicznego grona miast europejskich, upamiętniających losy bohaterskich lotników alianckich walczących z hitlerowskim najeźdźcą.
W ramach legnickich obchodów 80. rocznicy tego wydarzenia postanowiliśmy 12 kwietnia zorganizować sesję popularyzatorską (godz. 12.00, Legnicka Biblioteka Publiczna), skierowaną do młodzieży i nauczycieli historii. Wykład pt. „Wielka Ucieczka – fakty i mity”, wygłosi Marek Łazarz dyrektor Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu.
© 2024 Pamięć i Dialog. Stwórz używając WordPress i motyw OnePage Express.