Jaśnikowski
Jarosław Jaśnikowski w świecie realizmu magicznego
Spotkanie autorskie z legnickim malarzem Jarosławem Jaśnikowskim, organizatorem którego było Muzeum Miedzi w Legnicy i stowarzyszenie „Pamięć i Dialog”, wieńczyło wystawę „W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational”. Jednocześnie było to kolejne spotkanie w ramach cyklu Almanach Sztuki Zagłębia Miedziowego, organizowanego przez „Pamięć i Dialog”. Wcześniej w jego ramach zaprezentowano sylwetkę twórczą malarza Henryka Jana Bacy i rzeźbiarza Zbigniewa Frączkiewicza.
Spotkanie poprowadzili kurator wystawy Tomasz Grabowski oraz Zbigniew Kraska.
Jarosław Jaśnikowski urodził się w Legnicy w 1976 r. Malarstwem zajmuje się od 1991 r. Pierwsze kroki na drodze twórczej stawiał pod kierunkiem legnickiej pedagog Mirosławy Lickiewicz. Za osiągnięcia artystyczne został uhonorowany w 1994 r. Nagrodą Prezydenta Legnicy. W 1998 r. – pod wpływem wystawy Wojciecha Siudmaka w legnickim Muzeum Miedzi – Jaśnikowski postanawia poświęcić się surrealizmowi. W tym samym roku rozpoczyna naukę w głogowskim Studium Sztuk Plastycznych, gdzie w 2001 r. pod kierunkiem wybitnego głogowskiego artysty malarza Telemacha Pilitsidisa broni dyplom z malarstwa. Od tego czasu artysta konsekwentnie buduje swoją pozycję w polskim środowisku twórców związanych z realizmem magicznym. Jego obrazy są prezentowane obok prac takich artystów jak Olbiński, Sętowski, Kołpanowicz, Yerka czy Beksiński.
Zamiłowanie Jarosława Jaśnikowskiego do parowozów, machin latających i wszelkich pojazdów z przełomu XIX i XX w. zaowocowało wieloma obrazami tworzonymi w klimatach steampunku. Artysta obecnie uchodzi za czołowego reprezentanta tego nurtu w polskim malarstwie. Z większych osiągnięć Jaśnikowskiego warto też wspomnieć, że w 2019 r. uczestniczył w Europejskim Salonie Sztuki Fantastycznej SAFADORE w Mont-Dore we Francji, podczas którego otrzymał główną nagrodę. Stał się tym samym pierwszym artystą z Polski, który zwyciężył w tym konkursie. Zdobycie przeze niego grand prix tego festiwalu zaowocowało również otrzymaniem propozycji wstąpienia do międzynarodowej grupy artystycznej Art’PAIR zrzeszającej twórców nie tylko z Europy, ale również z takich krajów jak Japonia czy Nowa Zelandia.
„W świecie magicznego realizmu. Artyści Art’PAIRinternational” jest pierwszą w Polsce wystawą międzynarodowej grupy artystycznej Art’PAIRinternational zrzeszającej najlepszych artystów tworzących w nurcie szeroko pojętego surrealizmu. Grupa ma charakter międzynarodowy, a tworzący ją artyści pochodzą z takich krajów jak Francja, Polska, Szwajcaria czy Belgia. Artyści, których prace prezentowane są na ekspozycji, tworzą w nurcie magicznego realizmu. To kierunek w malarstwie, który narodził się w latach 20. XX wieku. Stanowi on specyficzną formę surrealizmu, która na płótnie prezentuje światy z pogranicza jawy i snu. Realizm magiczny nagina prawa fizyki, a postacie i przedmioty wydają się nie do końca realne. Na wystawie zaprezentowano prace dziewiętnastu artystów, wśród nich są: Bruno Altmayer, Andrée Bars, Michel Barthélemy, Pavlina Boroshova, Katarzyna Bułka-Matlacz, Liliane Caumont, Benjamin Claudel, Patricia Cronier Zohar, Monica Fagan, Dan Jacobson, Jarosław Jaśnikowski, François Joly, Marcin Kołpanowicz, David Lefebvre, Danny Mellinger, Jean-Noël RIOU, Patrice Servage, Michaël Thomazo i Thierry Van Quickenborne.