Promocja książki Tadeusza Sznercha „Teksty wybrane”

Promocja książki Tadeusza Sznercha „Teksty wybrane”

Słowo wprowadzające prezesa stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” Wojciecha Konduszy

Szanowni Państwo, dzisiejsze spotkanie autorskie odbywa się z człowiekiem dobrze znanym kilku pokoleniom Legnicy, absolwentom I LO, pracownikom oświaty, nauczycielom, działaczom kultury.

Tadeusz Sznerch, absolwent polonistyki Uniwersytetu Poznańskiego, nauczyciel polonista, literaturoznawca, krytyk literacki, animator kultury, publicysta. Pełnił także funkcje kierownicze w legnickiej oświacie i kulturze, był też radnym miejskim pierwszej kadencji odrodzonego samorządu.

Jako nauczyciel znany był z licznych eksperymentów edukacyjno-wychowawczych; prowadził klasy autorskie, wychowanie przez sztukę, wakacyjne plenery. To za jego czasów dyrektorowanie w I LO (1990-1994), legnickie liceum zostało przyjęte do elitarnego 25-osobowego grona ogólnopolskiego Towarzystwa Szkół Twórczych. Zawsze cenił sobie pracę  z młodzieżą, szczególnie zaś pracę z młodzieżą twórczą, utalentowaną, próbującą pisać poezję To z myślą o nich organizował głośne w Polsce Legnickie Dni Poezji, był również inicjatorem Spotkań Poetyckich Młodzieży Szkół Średnich, które odbywały się przez 21 lat. Za jego sprawą Legnica gościła znanych poetów, krytyków literackich, literaturoznawców ze środowiska wrocławskiego, ale też z innych ośrodków.

Swoimi doświadczeniami i wiedzą dzielił się na licznych konferencjach i w publikacjach. Drukował swoje teksty w renomowanych pismach: „Poezji”, „Odrze”, „Nowym wyrazie”, „Kulturze Dolnośląskiej”, „Głosie Nauczycielskim” i wydawnictwach lokalnych. Nadal jest aktywny, o czym świadczą jego publikacje w ostatnich latach w „Szkicach Legnickich” i „Legnickim Almanachu”, a także zasiadanie w Kolegium Redakcyjnym rocznika naszego stowarzyszenia.

Książka, którą dzisiaj promujemy, jest wybranym zbiorem tekstów już kiedyś publikowanych, ale nie starzejących się. Z pożytkiem może być czytana przez nauczycieli, uczniów, wszystkich interesujących się kulturą i sztuką w jej różnych przejawach i czasoprzestrzeniach. 

Ale nie tylko, także przez tych, którzy interesują się historią najnowszą. Mamy bowiem w niej teksty odnoszące się przez pryzmat osobistych doświadczeń do historycznych wydarzeń Marca’68, Sierpnia 1980, stanu wojennego, walki z próbami autokratycznego traktowaniem kultury i oświaty przez władze administracyjne i polityczne, wówczas PRL. Dzisiaj te próby są na nowo podejmowane.

Dzięki tej publikacji poznajemy inną twarz Autora – wnikliwego obserwatora nie tylko życia literackiego, kulturalnego, ale także społecznego i politycznego. Dzięki tej publikacji pamięć o bogatym i różnorodnym życiu kulturalnym Legnicy zostanie utrwalona.

To imponujący pisarski dorobek, jak i imponujące są także inne dokonania zawodowe i społeczne Autora. Dziękujemy za to wszystko i życzymy Ci jeszcze wielu, wielu lat w zdrowiu i aktywności społecznej. Przyjmij także od nas najlepsze życzenia  z okazji dzisiejszych imienin.

Galeria zdjęć Andrzeja Miernickiego: