W poniedziałek (9 września) będzie gościł w Legnicy Cwika Szternfeld, jeden z najważniejszych współczesnych poetów w Izraelu. Spotka się z młodzieżą z klas humanistycznych II LO (godz. 11:00). W tej szkole w pierwszej połowie lat 50. uczyła jego mama Rina Bun. Następnie zostanie przyjęty przez prezydenta miasta, zwiedzi miasto i cmentarz żydowski, a o godz. 17:00 w Legnickiej Bibliotece Publicznej odbędzie się spotkanie autorskie. Organizatorem pobytu Poety w Legnicy jest stowarzyszenie „Pamięć i Dialog” przy współpracy Urzędu Miasta w Legnicy, Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów Oddział w Legnicy oraz Legnickiej Biblioteki Publicznej.
Cwika Szternfeld, poeta i psycholog, urodzony w 1955 r. we Wrocławiu. Do Izraela wyemigrował wraz z rodzicami w wieku dwóch lat. Okres młodości spędził w Belgii i w Niemczech. Obecnie mieszka w Hajfie, jest żonaty, ma troje dzieci. Jako wykładowca i poeta zajmuje się szerokim spektrum zagadnień psychologicznych, głównie międzykulturowością, problematyką emigracji i relacji partnerskich. Pisze i wykłada o świecie imigrantów z Rosji i Etiopii, o miłości żydowsko-arabskiej i kondycji ludzkiej w aspekcie uniwersalnym.
Opublikował 12 tomów poezji. Jego wiersze były przekładane na wiele języków. Wiele wierszy poświęcił kulturze polskiej, w której wyrastał w rodzinnym domu, najpierw w Belgii i w Niemczech, potem w Izraelu. Polskie tłumaczenia pojedynczych wierszy ukazywały się m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Odrze”, „Pomostach”, „Bliźnie”, a niedawno ukazał się ich wybór w tomiku zatytułowanym „Po polsku”.
Szternfeld mówi 10 językami, przekładał poezję z angielskiego, niemieckiego, francuskiego, polskiego i amharskiego. Jest laureatem wielu nagród, między innymi nagrody premiera Izraela w 2014.
Spośród licznych opinii o twórczości Szternfelda przywołajmy dwie:
1) Prof. Szewach Weiss: „Cwika Szternfeld to jeden z najważniejszych poetów swego pokolenia w Izraelu. W zróżnicowanej tematycznie poezji, podejmuje szerokie spektrum problemów, przy tym nierzadko zachowuje poczucie humoru. W opinii krytyków (np. profesora Aminadawa Lipskera) jego poezja wykazuje związki z poezją polską, co jest niezwykłe wobec faktu, że z Polski wyemigrował jako dziecko. Jego obycie sceniczne objawiające się pełnią życia porywa słuchaczy. Jego książki ukazują się w najlepszych wydawnictwach izraelskich. Pod koniec lat 80. zrealizowano według jego wierszy, pisanych podczas służby wojskowej, widowisko taneczne, które wywołało dyskusje w Knesecie i Ministerstwie Spraw Zagranicznych”.
2) Z uzasadnienia Jury Nagrody AKUM (Związku Kompozytorów i Poetów), które nagrodziło jego tom poezji „Mefazer hazchuchit” w 2010 r.: „Poezja Cwiki Szternfelda jest wyzywająca, wyjątkowa i emanująca erotycznymi doznaniami. Język rytmiczny, ciepły i pełen humoru. W nagrodzonym tomie wyróżniają się odważne erotyki, ukazujące barwny obraz ludzkich relacji. Z pozoru to poezja lekka, ale głębsze warstwy wiersza ujmują serce odniesieniem do sytuacji człowieka uwikłanego w sieć złożonych relacji w globalnym, skomplikowanym i upolitycznionym świecie”.
Relacja z „Poezja jest albumem pamięci i uczuć” autorstwa Marii Kubasik:
© 2024 Pamięć i Dialog. Stwórz używając WordPress i motyw OnePage Express.