2023 – Robert Urbański

2023 – Robert Urbański

Podczas XXII Legnickiej Wigilii Narodów, która odbyła się 17 grudnia 2023 roku w Sali Królewskiej Akademii Rycerskiej, wręczono prestiżową nagrodę „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”. Wyróżnienie to ma na celu promocję idei dialogu międzykulturowego, tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy oraz ochrony dziedzictwa kulturowego Dolnego Śląska. Fundatorem nagrody jest Prezydent Miasta Legnicy, a przewodniczącym Kapituły Wojciech Kondusza, prezes stowarzyszenia „Pamięć i Dialog, które zajmuje się jej organizacją.

Laureatem trzeciej edycji nagrody został Robert Urbański, doktor nauk humanistycznych, dramatopisarz, dramaturg, tłumacz, kierownik literacki Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Legnicy. Kapituła doceniła jego badania i działalność teatralną (scenariusze) skupiającą się na tematach łączących tradycje kulturowe i historyczne Polski i Niemiec oraz ukazujące przeszłość miasta i zamieszkujących je narodowości. O wielokulturowej i trudnej historii Legnicy R. Urbański opowiadał z perspektywy sceny w spektaklu „Wschody i Zachody Miasta” (2003). W sztuce „Łemko” mówił o burzliwych losach Łemków w XX wieku, którzy stanowią ważną część społeczności Legnicy. Związana z historią miasta i regionu była również jego fabuła polsko-macedońskiej „Przerwanej Odysei” (2016). Także najnowsza premiera Teatru Modrzejewskiej oparta na tekście Laureata nagrody – „Wodewil Liegnitz albo ostatnia noc Republiki Weimarskiej” (2023) – sięga w przeszłość miasta i przetwarza ją artystycznie dla jego dzisiejszych mieszkańców.

Poza pisaniem sztuk dla legnickiej sceny R. Urbański bierze czynny udział we wszystkich przedsięwzięciach Teatru Modrzejewskiej, których celem była i jest integracja społeczności miejskiej i kształtowanie tożsamości mieszkańców. Pod Jego redakcją ukazało się kilka książek związanych z Legnicą, m.in. dwujęzyczny tom „Teatr miasta – miasto teatru. Dawna Legnica i jej teatr we wspomnieniach mieszkańców”. Dowodem zainteresowania przeszłością miasta i regionu może być również praca doktorska o trzynastowiecznych najazdach mongolskich w literaturze polskiego średniowiecza, wydana przez Instytut Badań Literackich PAN.

O dziejach miasta Robert Urbański opowiada nie tylko w sztukach i artykułach naukowych, ale przy wielu innych okazjach – podczas spotkań autorskich, w trakcie zajęć z młodzieżą, pasażerom Pociągu do Kultury, gościom teatru. W całej swojej działalności jawi się jako człowiek dialogu międzykulturowego, otwarty na Innego, dbały o pamięć przeszłości.

Zob. galerię zdjęć udostępnioną przez Legnickie Centrum Kultury